Chytrá zpoždění v Regio Jet

Celkem často jezdím spojem Ostrava – Praha. Prakticky každý týden tam i zpět. Zvykl jsem si využívat v podstatě pouze soukromý regio jet. Posledních pár jízd má ale pravidelně slušné zpoždění. Někde za Třebovou (město, které všichni znají z vlaku, ale nikdo tam nebyl) jsou nějaké výluky. Budiž. Vlak zde nabírá klidně 30 minut zpoždění. Smutné však je, že obvykle už v Ostravě má kolem 10 minut. Za poslední měsíc se už ale dvakrát stalo, že podvečerní spoj měl hodinu a půl. 95 minut. To už je dost. To je způsobeno tím, že tento spoj jezdí stejná souprava, která přijíždí chvíli před tím z Košic. Tzn. že pokud nabere větší zpoždění při první cestě, logicky spoj z Prahy se musí zpozdit také.

Například dnes. Spoj ze Slovenska měl celých 220 minut zpoždění! Ti co vylézali z vlaku nevypadali jako lidé, ale jako hodně zničené zombie. A náš spoj tedy hned nabral 90 minut.

Zpožděný spoj si už nekoupíte

Velmi úsměvné je také systémové nastavení zpožděných spojů. Pokud například vlak s odjezdem 17:44 má zpoždění hodinu a je například už 18:00, stejně si do něj lístek nekoupíte. Přestože vlak bude odjíždět až za 45 minut. Objednávkový systém zkrátka vyhodnotí, že tento spoj již odjel a objednávkový proces je zablokován. Stejně tak, kdyby jste chtěli změnit místo v rámci tohoto spoje. Nejde, protože nelze standardně provést storno a následně nelze koupit nový lístek. Řešením je pouze nákup lístku přímo ve vlaku u stevarda. Je to na hlavu postavené.

Chytrá reklamace za zpoždění Regio Jet

A vychytrale jsou řešeny také reklamace zpoždění. Oni obvykle vědí, že zpoždění bude (ví, že souprava, která vás má odvézt je pořád na cestě a se zpožděním), takže vám pošlou email či sms. A v tom je napsáno, že spoj bude opožděn. Tímto vás ted informovali a vy máte možnost jízdu stornovat. Ale nemáte nárok na odškodné (respektive slevu na lístku). Ta se počítá, pouze když vlak nabere zpoždění při samotné vaší jízdě.

A to už ani nemluvím o informacích, jaké Regio Jet uvádí na světelných tabulích v nádražní hale. Info o zpoždění dává zásadně na poslední chvíli. Nestydí se vložit zpoždění 30 minut, pouhé dvě minuty před regulérním odjezdem. Samozřejmě proto, aby lidi udrželi čekat. A také proto, že cestující již nemohou sami online stornovat jízdu a musí jít na pobočku, která není v každé zastávce a v případě Prahy je tam plno.

TIP: pokud spěcháte a chcete něco rychle vyřídit na pobočce v Praze na hlaváku, jsou tam dvě. Jedna ta velká hlavní, v severní částí (jak je Billa). Druhá menší je na druhé straně (jižní strana vlakáče). Tam bývá prakticky vždy volno a nemusíte čekat.