Dopravci opět nestíhali

Kolik z vás loni (2017) řešilo dlouhé doručovaní balíku ? Tipuju, že každý druhý zákazník se před loňskými vánoci podivoval nad dlouhou dobou doručení. Tradičně nejtragičtěji je na tom Česká pošta. Od kamaráda eshopaře mám info, že každý druhý balík byl zpožděn více jak 3 dny. A každý pátý i více než týden. To je rekord oproti předloňským vánocům. Je to i jasně vidět na stoupajících tržbách eshopů, který jsou každý rok vyšší a vyšší. Dokonce i moje maminka na vánoce objednávala poprvé v eshopu a pak hned udělala další tři objednávky. Tak si to oblíbila. A na tohle přichází stále více lidí.

Bohužel ne každému dochází, že je třeba objednávat včas. Dopravní společnosti prostě nejsou nafukovací. Každoroční sliby, jak se připravují na zimní sezónu jsou opravdu jen sliby. Ano, mohou nabrat více lidí do skladů, kteří budou lépe a rychleji třídit balíky. Ale rozhodně neseženou najednou třikrát více aut. To zkrátka není možné. Kde by je vzali ? A co by s nimi dělali přes rok, kdy jim stačí normální stav ?

Ani s tím náborem to není tak žhavé. Kde chcete ty lidi sebrat za pár korun do skladu. Ve výrobě v továrnách chybí desetitisíce zaměstnanců a tam jsou platy výrazně vyšší. Tihle lidi nepůjdou na part time na dva měsíce do skladu. Takže navzdory slibům byl počet lidí ve skladech před vánoci v podstatě stejný jako během roku (ano, nějací brigádníci studenti přibyli).
Jak z toho všechno ven? Zde je několik faktů a myšlenek.

  1. situaci nelze vyřešit větším počtem aut a lidí (ani jedno není kde brát).
  2. šel by vytvořit systém doručování běžnými fyzickými osobami a jejich vlastním automobilem. Takže by vám balíček přivezl někdo z vaší čtvrti, kdo by se zapojil do takového programu u doručovací společnosti. Na toto by šel využít například i UBER
  3. zvýšení cen dopravného před vánoci a tedy možnost zaplatit řidiče (a jejich přesčasy) aby byli ochotní rozvážet i později do večera
  4. ze strany eshopů nutit lidi nakupovat dříve a rozptýlit tak doručování na delší období než jen posledních 6 týdnu před vánoci (toto jsem využil i já a objednával dárky už v říjnu.