Německo. Někteří ho nenávidí, jiní ho milují. Pro spoustu Čechů je ale spíše ideálem. Stačí totiž přejet přes hranice, zaměstnat se v jejich zemi a plat vzápětí vzroste až o několik stovek procent. Co když vám ale řeknu, že by to za několik desítek let mohlo být naopak?
Dožene Česko Německo?
Zní to jako sci-fi, že? A s největší pravděpodobností to i sci-fi bude. Německo však stojí před velkým problémem, který bude muset co nejlépe vyřešit, jinak místní obyvatele čekají změny. A dost možná razantní a nepříjemné. Nejdřív vám ukážu pár čísel:
-
populace – 82 milionů
-
procento lidí nad 60 let – 28 %
-
porodnost – 1,42 dítěte na ženu
Všimli jste si posledního čísla? To je ten největší problém. A proč vlastně? Jedno moudré přísloví totiž praví, že bez práce nejsou koláče. K práci ale potřebujeme sílu, kterou v tuto chvíli zajišťuje člověk ve spolupráci se stroji. A když nemáte lidi, nemáte koláče. A když nejsou koláče, nemá stát z čeho brát. A když nemá stát z čeho brát, nemůže ani dávat.
Nutné budou změny
Německé politiky tak čeká spousta práce. Musí nějakým způsobem přesvědčit svoje obyvatele k tomu, aby zakládali rodiny. I to ale nemusí stačit. Počet penzistů totiž bude rok od roku růst a v roce 2050 se může vyšplhat na téměř 40 procent. Pokud by se porodnost nezvýšila, muselo by Německo za tuto dobu otevřít hranice pro neuvěřitelných 181 milionů obyvatel (např. Francii by stačilo „jen“ 90 milionů).
Důchodový systém tedy s největší pravděpodobností brzy dozná výrazných změn. A stát bude muset hledat nové způsoby, jak zásobovat svoji státní kasu dostatečným množstvím mincí, aby mohla svým penzistům zajistit důstojný důchod. Bude zajímavé sledovat, jak si s tím náš severní soused (a ostatně i celá Evropa) poradí.