Utopili bychom se v odpadcích

Jestliže chodíte s očima otevřenýma a dívate se kolem sebe, museli jste si toho všimnou. V posledním roce dvou vnímám zvýšené množství odpadků v mém okolí. A není to tím, že by úklidovka chodila méně. To vůbec. Ale večer jdu se psem a celý park je čistý. Druhý den ráno je zde poházený bordel. Obvykle se jedná o pet láhve, obaly sladkostí a plechovky z energiťáků. Z toho je zřejmé, kdo tento bordel nejvíce dělá. Jsou to naši teenageři, kteří v hloučcích posedávají po večerech v parku, tlachají o hovnech a rozhazují bordel. Nechápu kdy tam sedí, protože já jsem nikdy žádné dělat bordel neviděl. To bych se velmi rychle ozval. Ale nejsou to jen mladí. Vyhazují všechny ročníky. Prostě lidé s vysokým prahem bezohlednosti vyhodí jakýkoli bordel ze své kapsy a vůbec jim to nepřijde divné. Ano, viděl jsem i důchodce jak hodil na zem plastový obal. Zdupal jsem ho na tři doby a obal mu hodil na poloprázdné nákupní tašky.

Díky bohu, že město už nějaký ten měsíc schváli novou vyhlášku. Ta říká, že dlouhodobě nezaměstnaní musí nastoupit na 20 hodin prací měsíčně. Obvykle se jim dává právě úklid odpadků. A musím je pochválit, neflákají to a uklizejí poctivě. Nedovedu si představit, že by jeden týden nedorazili. Co by se stalo potom? Začaly by vznika divoké skládky ? Chodili bychom po kotníky v bordelu ?

Poslední zamyšlení je na tím, co vede lidi vyhazovat odpadky z ruky na ulici. Jak jsou ti mladí asi vychování. Já bych svému dítěti dal pořádně přes ruce, kdyby hodil něco na zem. Je to projevem sebestřednosti a nezájmu o okolí („však on to za mě někdo zvedne“). Tato bezohlednost mě štve. Jejich rodiče musí být rádi, co to vychovali za sběř.