Západní Evropě hrozí vymírání. Porodnost vykazuje alarmující hodnoty

O tom, že vyspělé civilizace s největší pravděpodobností čeká vymírání, toho už bylo napsáno mnoho. I tak bych se na toto téma v následujících řádcích rád podíval.

Pokud si chce lidské pokolení zajistit přežití, musí „vyrábět“ děti. A to v mnohem větším množství, než tomu bylo v posledních letech. Česká republika sice patří mezi vyspělejší státy, se Západní Evropou se však stále nedokáže příliš rovnat. V některých oblastech je to smutné, u jiných zase můžeme být rádi. A jednou z odlišností, které by si nejraději vyspělé státy odpustily, je stárnutí populace.

Na stáří samozřejmě není nic špatné. Stárnutí populace ovšem poukazuje na fakt, že se rodí čím dál menší množství dětí. Největší problémy má z evropských států Německo. To je s více než 80 miliony obyvateli nejlidnatější zemí v Evropě. Toto prvenství ale vyvažuje nízkou porodností. Podívejme se na čísla:

  • 28 % německé populace je starší 60 let,

  • do roku 2050 toto číslo vzroste na téměř 40 %,

  • porodnost se zastavila 1,42 dítěte na německou ženu.

To je obrovský problém. Nejen pro budoucí důchodce, ale i ty stávající. Nižší porodnost hlásí i Francie. Ta na tom ale ještě není tak špatně jako Německo, i přesto je s porodností 1,99 dítěte pořád pod čarou nezbytnou pro udržení populace. A takto bych mohl pokračovat dál a dál…

Západní společnost se bude muset s nízkou porodností poprat, nebo hrozí nejen vymírání, ale i kolaps celého systému. K tomu je ale potřeba kooperace všech obyvatel. Samotné zákony totiž nemohou nutit obyvatele k rozmnožování.